عسل آویشن چیست و چه خاصیتی دارد؟

عسل آویشن چیست؟

عسل آویشن از گل‌های نعنایی و گرده‌های گونه‌های آویشن به خصوص گونه آویشن معمولی (thymus vulgaris)، آویشن وحشی و آویشن زیره سیاه به وجود می آید.

عسل آویشن ممکن است از یک گل یا چندین گل به جود بیاید، اما معنای این را ندارد که از یک منبع گل تنها استفاده شود. در واقع همه عسل‌های تک گله از چندین گل گوناگون بدست می آیند که یکی از آن‌ها غالب میباشد و فراوانی بیشتری دارد.

شرط عمومی برای تک گله بودن یک عسل این میباشد که  حدود ۴۵ درصد گرده‌ها از یک نوع گل گرفته میشود. بعضی عسل‌ها به خاطر کمی درصد یک گونه مانند ۱۵ درصد تک گله محسوب نشده و بعضی عسل‌ها نیز گاهی اوقات تا ۸۰ درصد گرده هایشان را از یک نوع گل گرفته و تک گله به حساب می‌آیند.

عسل آویشن نیز  عمدتا از یک نوع گل گرفته میشود در حالیکه گونه‌های دیگر گل‌ها نیز سهمی در آن دارند به طور معمول این عسل، کهربایی میباشد، اما با توجه به گل‌های غالب استفاده شده رنگ‌ها تغییر پیدا میکنند. عسل آویشن دارای رایحه شدیدی میباشد و شیرینی متوسط با طعم و مزه‌ای ماندگار دارا میباشد.

اگر پوشش گیاهی یک مزرعه یا دشت غالبا از یک نوع گیاه باشد، زنبورعسل بیشتر شهد گل‌های همان گیاه را به عسل تبدیل می‌کند. این نوع عسل را “عسل تک گل” یا ” عسل دارویی ” می‌گویند. هر یک از عسل‌های تک گل، خواص درمانی شگفت آوری دارا هستند که مختص همان نوع عسل میباشد.

عسل آویشن چه خاصیتی دارد؟

خواص عسل آویشن برای افزایش انرژی

عسل آویشن یک ماده مقوی برای میزان نگه داشتن سطح انرژی، مقابله با خستگی، بازگشت اشتها و ممانعت از کم خونی هست. یک قاشق سوپخوری تنها از عسل می تواند انرژی ۱۵ دقیقه انسان را تامین کند.

بهبود زخم‌های عفونی بدن

عسل طبیعی و انواع مختلف آن به‌دلیل خواص ضدالتهابی‌ خود می‌توانند عفونت‌های بدن و محل زخم و سوختگی‌ها را بهبود ببخشند.

درمان ورم معده

عسل آویشن با انجام یک عمل تسکین دهنده روی پوشش تحریک شده معده و تشویق آن به بهبود، ممکن است به ورم معده کمک کند. توصیه ما این میباشد که که هر روز صبح یک قاشق غذاخوری عسل خام و گرم نشده را با معده خالی میل کنید.

منبع ویتامین و دیگر مواد مغذی است

با مقدار شکر طبیعی زیاد و مقدار کم ویتامین، مواد معدنی، آمنینو اسید ها و دیگر مواد مغذی برای بدن مانند موم عسل یک مکمل غذایی عالی برای سلامتی است. بعضی از مواد مغذی عسل شامل ویتامین c، پتاسیم، کلسیم، سدیم و مقدارکمی منیزم، مس، آهن و روی است.

منبع آنتی اکسیدان های قوی می باشد

هر چه عسل تیره تر باشد محتویات آنتی اکسیدانی آن بیشتر میباشد. عسل آویشن دارای محتویات مناسبی از آنتی اکسیدان پلی فنول به طور خاص فلانوئید و هم چنین کارتنوئیدم میباشد که از سلول ها در برابر خطر اکسایش محافظت کرده و به جلوگیری از بیماری های ناشی از آن مانند سرطان، دیابت، بیماری های قلبی و به بهبود بیماری های التهابی نیز کمک می کند.

css.php
×