خواص عسل مرکبات

 

این عسل باعث بهبود سنگ کلیه می شود

یک نوع سنگ کلیه به دلیل کم بودن میزان سیترات در ادرار ایجاد می شود. بسیاری از عسل ها به ویژه عسل مرکبات  می توانند خطر ابتلا به این نوع سنگ کلیه را کاهش بدهد.

 محافظت از مغز

انواع خاصی از فلاونوئیدها از جمله هسپریدین و آپیژنین برای محافظت از سلول های مغزی و بهبود عملکرد مغز بسیار مفید میباشد. چندین مطالعه در افراد مسن نشان داده است که  این عسل  می تواند عملکرد مغز را بهبود ببخشد.

منبع خوب مواد معدنی

عسل مرکبات ممکن است منبع خوبی از مواد معدنی کمکی، برای حمایت از تغذیه در انسان باشد. در یک تجزیه و تحلیل تغذیه ای که در سال ۲۰۰۵ در “تالانتا” منتشر شد، محققان دانشگاه سویل این عسل را برای مواد معدنی آن مورد بررسی قرار دادند که در آن ترکیبات روی، بور، منگنز، منیزیم، کلسیم، سلنیوم، مس، پتاسیم و سدیم یافت شد. با این حال، میزان مواد معدنی آن بسته به موقعیت جغرافیایی که در آن عسل تولید می شود، بسیار متفاوت میباشد.

تقویت قلب

توصیه می گردد که افراد سالم، برای تقویت عمومی بدن و سالم نگه داشتن قلب و عروق خود روزانه یک قاشق غذاخوری عسل مرکبات را در یک لیوان آب سرد حل کنند و شربت عسل مذکور را بنوشند. همچنین بسیاری از فلاونوئیدهای موجود در عسل بهارنارنج و آنتی اکسیدان های موجود در آن برای سلامت قلب نیز مفید هستند.

 عسل مرکبات برای مقابله با سرطان

در یک مطالعه نشان داده شد، افرادی که روزانه یک قاشق غذاخوری عسل مرکبات را همراه آب می نوشند خطر ابتلا به سرطان ریه کمتری داشتند.

مطالعات دیگر حاکی از آن میباشد که این عسل ممکن است از سرطان مری، معده، پستان و لوزالمعده محافظت کند.

با توجه به اینکه مرکبات دارای تعدادی ترکیبات گیاهی از جمله فلاونوئیدها هستند که ممکن است به محافظت در برابر سرطان کمک کنند این عسل نیز دارای همین ویژگی است.

برخی از این فلاونوئیدها به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و ممکن میباشد به ژن های خاصی که مسئول برخی از بیماری های دژنراتیو از جمله سرطان هستند را مسدود کند.

css.php
×