عسل و دیابتی ها

در گذشته به اشخاص دیابتی توصیه می شد از قندهای ساده مثل عسل پرهیز نمایند. اینگونه گمان می شد که قندهای ساده باعث بالا رفتن سریع و ناگهانی گلوکز خون و نیاز سریع به انسولین می شود. برخی نیز گمان می کردند که قندهای ساده باعث دیابت می شود، (یک تصوری که با تحقیقات علمی تأیید نشد.) در واقع تحقیقات نشان داد که برخی از کربوهیدراتهای مرکب قند خون را به صورت مشخص تری از قنــدهای سـاده افزایش می دهند. عسل و ساکارز، کمتر از مواد نشاسته ای مانند نان، قند خون را تغییر می دهند. در اکثر موارد مشخص شده مقدار کلی کربوهیدرات مصرف شده مهم تر از نوع کربوهیدرات مصرفی است.
متخصصین معتقدند دیابتی ها می توانند مقادیر محدود و متعادلی از قندهای ساده مثل عسل را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

عسل می‌تواند دیابتی‌ها را از قطع پا نجات دهد

پژوهشگران می‌گویند گستردن عسل بر روی زخم پای دیابتی می‌تواند از قطع پای عفونت‌یافته جلوگیری کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه یک پزشک در دانشگاه ویسکانسین آمریکا که  توانسته است با استفاده از این روش از قطع پا در چندین بیماری دیابتی‌اش جلوگیری کند، قصد دارد یک آزمون بالینی کنترل‌شده را در مورد استفاده درمانی گسترده از عسل انجام دهد.


این شیوه درمانی شامل ریختن یک لایه ضخیم عسل بر روی زخم  پس از زدودن پوست مرده و باکتری‌ها از محل زخم است.
به گفته دکتر جنیفر ادی، استاد دانشکده پزشکی و بهداشت عمومی ویسکانسین عسل به علت خاصیت اسیدیش باکتری‌ها را می‌کشد و مقاومت میکروبی که با آنتی‌بیوتیک‌های استاندارد ایجاد می‌شود، را نیز بوجود نمی‌آورد.
دکتر ادی با توجه به سابقه استفاده از عسل در طب سنتی برای اولین بار در بیمار ۷۹ ساله که همه شیوه‌های درمانی معمول در او شکست خورده بود و به اصطلاح او را جواب کرده بودند، استفاده از عسل را آغاز کرد و در کمال تعجب پس از قطع آنتی‌بیوتیک‌ها و استفاده از عسل زخم‌های بیمار به سرعت بهبود پیدا کرد.

css.php
×