عسل و ریاضی

توانایى هاى بسیار انسان ها در برابر سایر موجودات همانند اینکه تنها ما انسان ها قادر هستیم به مطالعه سایر جانوران بپردازیم ولی آن ها چنین توانایى دارا نیستند؛ این تصور را به وجود مى آورد که انسان ها با دارا بودن از بیشترین تعداد نورون در قشر مغز خود و نیزداشتن شیارهاى فراوان در سطح آن از قدرت ادراک، فهم و حل مسئله بیشترى نسبت به سایر جانوران برخوردار میباشند. اما تا کنون این موضوع به ذهنتان خطور کرده که ممکن میباشد یک زنبور عسل با مغزى به اندازه ى دانه ى کنجد از شما باهوش تر باشد؟

شاید زنبور هاى عسل مغزى به اندازه ى دانه ى کنجد داشته باشند اما به نظر مى رسد از آنچه که دانشمندان احتمال مى دادند باهوش ترند. تحقیقاتى که به تازگى صورت گرفته است نتایج خیره کننده اى را در پى داشته اند. این تحقیقات حاکى از آنند که زنبور هاى عسل قادر به انجام ریاضیات پایه هستند. این موضوع نشان مى دهد که مغز ما با وجود آنکه از بسیاری جانداران بزرگتر میباشد اما إلزاماً دیگر بهتر و یا مخصوصا بى همتا نمیباشد.

در مقاله ای که روز چهارشنبه در Science Advances منتشر شد، محققان به شرح آنکه چگونه با استفاده از کد اشکال رنگی به آموزش ۱۴ زنبور عسل پرداختند؛ اشاره کردند. چنین آموزشى به منظور انجام محاسبات ساده ریاضى توسط این زنبور هاى عسل صورت گرفت. آن ها یک مسئله ى ریاضی را با دو پاسخ ممکن (یکى درست، دیگرى نادرست) مهیا کردند. این زنبوران آموزش دیده بین ۶۳٫۶ و ۷۲٫۱ درصد از مواقع گزینه ى صحیح را برمیگزیدند– این درصد بطور قابل توجهی بالاتر از مقداریست که در صورت انتخاب شانسی و احتمالى حاصل مى شود.

این مطالعه به ارتباط بین اندازه مغز و هوش مى پردازد که خود به سوالات بیشتری منجر خواهد شد. حتی دانشمندان را به این فکر فرو مى برد که آیا واقعا ریاضیات به آن دشوارى میباشد که که ما مى اندیشیم است یا بسیار ساده تر می توان با آن برخورد کرد.

در در این مطالعه، زنبورها نه تنها موفق به انجام فعالیت هاى نیازمند پردازش مغز شدند، بلکه می بایست این عملیات ریاضی را در حافظه کارى خود (بخشى از حافظه ى کوتاه که در لحظه قرار دارد) انجام دهند. نویسندگان این تحقیق، تحت نظر و راهنمایی اسکارلت هاوارد، به نگارش ن پرداختند. اسکارلت هاروارد یکی از محققین مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه بوده که در مقطع دکترا مشغول به فعالیت میباشد. وى هم چنین در استرالیا دانشجوی دانشگاه RMIT مى باشد. از هاوارد مى توان به عنوان نخستین نویسنده سال ۲۰۱۸ نام برد که نشان می دهد زنبور عسل مفهوم انتزاعی ریاضیاتى صفر را درک می کند. زنبورها با آموزش انجام ریاضیات پایه، آنچه که ما در مورد اندازه مغز و قدرت آن مى دانستیم را زیر سؤال بردند.

البته لازم به ذکر میباشد که زنبور هاى عسل مسائل ریاضی را آنطور که ما انجام مى دهیم (نوشتن مسائل بوسیله ى اعداد با علامت جمع و تفریق بین آنها) حل نمى کنند؛ در عوض، آنها رنگ ها را به عنوان یک عملگر متفاوت به رسمیت مى شناسن.آن ها رنگ آبی را برای اضافه کردن و رنگ زرد را برای انجام عمل تفریق به کار می گیرند. به عنوان مثال، سه شکل آبی به این معنی بود که پاسخ صحیح یکى از آن ها بیشتر است یعنی؛ عدد چهار و در ضمن سه شکل زرد، به این معنی بود که پاسخ درست یکی کمتر است یعنی عدد دو.

محققان نتایج به دست آمده را هیجان انگیز مى دانتد چرا که علم حساب یک فرایند ادراکى پیچیده است و نیاز به استفاده از حافظه بلند مدت برای حفظ قوانین و حافظه کوتاه مدت برای درگیر شدن با طرح هایى که در مقابل آنهاست دارا است.

در یک پیچ و خم Y شکل، (یک وسیله برای انجام آزمون رفتاری متشکل از یک پیج و خم دارای سه بازو که با زاویه ی١٢٠ درجه از هم قرار دارند) زنبورها در صورت انتخاب گزینه ى صحیح بوسیله ى آب شکر پاداش داده شده و با انتخاب راه حل غلط بوسیله ى کنین تلخ تنبیه مى شدند. از آنجا که زنبورها به طور طبیعی در جست و جوى یافتن غذا هستند، آنها به کندوکاو بازگشته و در نتیجه طی این امر یاد می گیرند. دانشمندان مشاهده کردند که هر زنبور عسل تقریبا ۱۰۰ بار این کار را انجام می دهد، چراکه هریک از آن ها هر بار طور مداوم دقیق تر می شود.

دانشمندان زنبورها را به گونه اى آموزش دادند که جمع و تفریق را بر اساس رنگ اشکال انجام دهند.رزمانیکه که زنبور ها تحت آموزش قرار گرفته بودند، بار ها و بار ها آزمایش شدند. در نهایت آنها صرف نظر از اینکه مشغول به انجام عملیات جمع یا تفریق بوده اند؛ در اغلب موارد پاسخ صحیح را برمی گزیدند.

به طور کلی محققان معتقدند که این نتایج نشاندهنده ى آن میباشد که در بخش هایى از مغز که در پریمات ها براى انجام محاسبات ریاضی استفاده می شود (قشر ضخیم و قشر پیشانی) در زنبور های عسل وجود ندارد و البته نیازی به وجودشان نیست. هر چند که علم ریاضی به نوبه ی خود ممکن است برای بقای زنبورها اهمیت نداشته باشد، اما نمی توان منکر اهداف تکاملی که در پی دارد شد. استفاده همزمان از حافظه بلندمدت و کوتاه مدت اگر به انجام وظایفی همچون یادآوری اندازه و شکل و هم چنین انتخاب گلبرگ گلهایی که مغذى ترتد ختم شود اهداف تکاملی در پی خواهد داشت.

css.php
×