خواص عسل کلزا چیست؟ این عسل حاصل جمع‌آوری شهد شکوفه گیاه روغنی کلزا توسط زنبورعسل است. این گیاه در فصل بهار شکوفه می‌دهد. در زمان شکوفه دهی زنبورداران کندوهای زنبورعسل را در جوار مزارع کلزا قرار داده و این عسل به دست میاورند.

این عسل از انواع عسل تک‌گل محسوب شده و خواص منحصربه‌فرد خود را دارد. در این مطلب در پایگاه دانش سیب و عسل خواص عسل شکوفه کلزا را با توضیحات کامل عسل کلزا معرفی خواهیم کرد…

عسل کلزا

مشخصات عسل گل کانولا

عسل کلزا به نسبت شیرینی پایینی داشته و به‌سرعت شکرک میزند. رنگ این عسل زرد روشن بوده و عطری ملایم و میوه‌ای دارد.

طبع عسل کانولا

عسل کلزا طبعی سرد و خشک دارد .اما طبع عسل کلزا معتدل است.

خواص عسل کانولا

۱-ضد باکتری

از خواص مشترک انواع عسل ضد میکروب بودن آن‌ها است. هیچ باکتری قابل رشد در این عسل نیست. این عسل درمان‌کننده انواع بیماری‌ها با منشأ ویروسی و باکتریایی یا قارچی است. عسل کانولا طول درمان سرماخوردگی را به میزان چشمگیری کاهش داده و سرفه را برطرف می‌کند. از این نوع عسل می‌توان به‌عنوان یک پماد یا مرهم برای درمان زخم‌های خارجی بدن استفاده کرد.

۲-خواص عسل تقویت سیستم ایمنی

مصرف مدام این عسل تعداد گلبول‌های سفید بدن را افزایش می‌دهد. از طرفی باعث اختلال در فرایند تغذیه عامل بیماری شده و آن را از بین می‌برد.

۳-مسکن و آرام‌بخش

عسل کلزا آرام بخشی یکی دیگر از خواص مشترک انواع عسل محسوب می‌شود. مصرف این نوع عسل استرس‌های حاصل از تنش‌های روزانه را برطرف کرده و به‌عنوان یک مسکن طبیعی عمل می‌کند. مصرف این عسل می‌تواند کیفیت خواب را بهتر کند.

۴-مناسب بیماران دیابتی

استفاده از خواص عسل کانولا نه‌تنها برای بیماران دیابتی مضر نیست، بلکه باعث بهبود یا درمان دیابت هم می‌شود. این عسل شیرینی کمی داشته و به‌هیچ‌عنوان برای بیماریان دیابتی مضر نیست.

۵-افزایش اکسیژن پذیری بدن

از خاصیت منحصربه‌فرد عسل کانولا می‌توان به افزایش اکسیژن پذیری بدن اشاره کرد. این عسل با تحریک غدد بدن باعث افزایش ترشح هورمون آدرنوکورتیکال می‌شود. این هورمون در افزایش جذب اکسیژن بدن کمک می‌کند. این خصوصیت منحصربه‌فرد برای کوهنوردان حرفه‌ای بسیار جذاب است.

مصرف گرده و این عسل باعث جلوگیری از کاهش اکسیژن در کوهنوردان می‌شود. این خصوصیت باعث می‌شود که کوهنوردان در ارتفاعات بالا به بیماری کوهستان دچار نشوند.

۶-خواص عسل مورد نظر در درمان زخم معده

عسل کانولا ورم روده و معده را بهبود بخشیده و مصرف مداوم آن می‌تواند زخم معده را درمان کند. استفاده روزانه از شربت عسل کلزا همراه با پرهیز غذایی می‌تواند زخم معده را برطرف کند.

۷-تقویت مغز و اعصاب

این عسل عملکرد سیستم عصبی را بهبود بخشیده و مغز و اعصاب را تقویت می‌کند.

۸-افزایش انرژی

این نوع عسل انرژی ازدست‌رفته بدن را به‌سرعت بازمی‌گرداند. ازاین‌رو برای افراد سالخورده و ورزشکاران حرفه‌ای مفید است.

۹-آنتی‌اکسیدان بالا

یکی دیگر از خواص مشترک انواع عسل آنتی‌اکسیدان بالای آن‌ها است. این عسل درصد بالایی از آنتی‌اکسیدان را در خود جای‌داده که عامل اصلی در جلوگیری و درمان سرطان است.

۱۰-منبع ویتامین و مواد معدنی

این نوع عسل حاوی مقادیر قابل‌توجهی از مواد معدنی همچون پتاسیم، کلسیم، فسفر، منیزیم و همچنین درصد کمی از روی و سدیم است. همچنین این عسل حاوی مقدار کمی ویتامین C است.

مضرات عسل کانولا:

هیچ گزارشی مبنی بر عوارض جانبی استفاده از این نوع عسل گزارش نشده است.

css.php
×