فواید و کاربردهای بره موم

بره موم چیست؟

آیا می دانستید که عسل تنها چیزی نیست که زنبورها می سازند؟ زنبورها همچنین از شیره درختان سوزنی برگ یا گیاهان همیشه سبز ترکیبی به نام بره موم تولید می کنند. هنگامی که شیره را با ترشحات خود و موم زنبور عسل ترکیب می کنند، محصولی چسبناک و قهوه ای مایل به سبز ایجاد می کنند که به عنوان پوششی برای ساخت کندوهای خود استفاده می شود. این بره موم میباشد.

هزاران سال پیش، تمدن های باستانی از بره موم برای خواص دارویی آن استفاده می کردند. یونانیان از آن برای درمان آبسه استفاده می کردند. آشوری ها آن را روی زخم ها و تومورها می گذاشتند تا با عفونت مبارزه کند و به روند بهبودی کمک کند. مصری ها از آن برای مومیایی کردن مومیایی ها استفاده می کردند.

ترکیب بره موم بسته به محل زندگی زنبورها و اینکه به چه درختان و گلهایی دسترسی دارند می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، بره موم اروپا از ترکیب شیمیایی مشابه بره موم برزیلی برخوردار نخواهد بود. این امر می تواند دستیابی به نتایج کلی در مورد مزایای سلامتی آن را برای محققان دشوار کند.

ترکیبات شفابخش در بره موم

محققان بیش از ۳۰۰ ترکیب را در بره موم شناسایی کرده اند. اکثر این ترکیبات اشکال پلی فنل هستند. پلی فنول ها آنتی اکسیدانی هستند که با بیماری ها و آسیب های بدن مبارزه می کنند.

به طور خاص، بره موم حاوی پلی فنول هایی به نام فلاونوئیدها میباشد. فلاونوئیدها در گیاهان به عنوان نوعی محافظت تولید می شوند. آنها معمولاً در غذاهایی که تصور می شود دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند یافت می شوند، از جمله:

میوه ها

چای سبز

سبزیجات

آنچه تحقیق می گوید

تصور می شود که بره موم دارای خواص ضد باکتری، ضد ویروسی، ضد قارچی و ضد التهابی میباشد. اما تحقیقات علمی در مورد بره موم محدود است. محققان دقیقاً مطمئن نیستند که چرا، اما به نظر می رسد که محصول زنبور عسل از برخی باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها محافظت می کند.

فواید و کاربردهای بره موم

زخم ها

بره موم دارای ترکیب خاصی به نام پینوسمبرین است، فلاونوئیدی که به عنوان یک ضد قارچ عمل می کند. این خواص ضد التهابی و ضد میکروبی باعث می شود که بره موم در بهبود زخم مفید باشد. یک مطالعه منبع مطمئن نشان داد که بره موم می تواند به افرادی که دچار سوختگی های ضربه ای شده اند با سرعت بخشیدن به رشد سلول های سالم جدید، سریع تر بهبود یابند.

مطالعه دیگری نشان داد که عصاره الکلی بره موم موضعی نسبت به کرم استروئیدی در کاهش ماست سل ها در زخم های جراحی دهان موثرتر است. ماست سل ها با التهاب و کندی بهبود زخم همراه هستند.

 

سرطان

پیشنهاد شده است که بره موم در درمان برخی سرطان ها نیز نقش داشته باشد. طبق یک مطالعه منبع معتبر، برخی از اثرات ضد سرطانی این ماده عبارتند از:

جلوگیری از تکثیر سلول های سرطانی

کاهش احتمال سرطانی شدن سلول ها

مسدود کردن مسیرهایی که سلول های سرطانی را از ارسال سیگنال به یکدیگر باز می دارد

این مطالعه همچنین نشان داد که بره موم می تواند یک درمان مکمل – اما نه تنها درمان – برای سرطان باشد. مطالعه دیگری نشان داد که مصرف بره موم چینی به دلیل اثرات ضد توموری آن بر سلول های سرطان سینه می تواند یک درمان مکمل مفید برای درمان سرطان سینه باشد.

 

نگرانی های ایمنی

هنوز شواهد کافی برای تعیین ایمن بودن یا نبودن محصولات بره موم وجود ندارد، اما آنها پرخطر محسوب نمی شوند. مردم معمولاً هنگام خوردن عسل مقداری بره موم مصرف می کنند. با این حال، اگر به عسل یا زنبور عسل حساسیت دارید، به محصولات حاوی بره موم نیز واکنش نشان خواهید داد. بره موم همچنین ممکن است در صورت استفاده طولانی مدت واکنش آلرژیک خود را ایجاد کند.

قبل از افزودن بره موم به برنامه درمانی خود با پزشک خود صحبت کنید، به خصوص اگر آلرژی یا آسم دارید.

css.php
×