ژله رویال چیست؟

ژله رویال یک ماده شیری رنگ غلیظ و فوق العاده مغذی است که بوسیله غدد مغزی زنبور کارگر ترشح می شود. ملکه زنبور عسل، ملکه زاده نمی شود بلکه همان لارو (تخم) زنبور عسل است که مدت بیشتری از ژله رویال تغذیه کرده است. درباره خواص ژله رویال باید گفت  اگر لارو زنبور عسل به مدت ۳ روز با ژله رویال تغذیه شود تبدیل به زنبور کارگر می شود و اگر به مدت ۷ روز با ژله رویال تغذیه شود به ملکه تبدیل می شود.یعنی یک تفاوت چهار روزه در خوردن ژله رویال باعث میگردد موجودی به دنیا بیاید که حدوداً دو برابر سنگین تر و ۴۵ درصد بزرگتر از زنبور کارگر بوده و ۴۰ برابر زنبور کارگر عمر می کند.(۵-۶ سال عمر ملکه در مقابل  ۳۵-۴۵ روز عمر زنبور کارگر) و نیز ملکه قادر است در اثر تغذیه روزانه اش با ژله رویال روزانه تا ۲۰۰۰ عدد تخم بریزد در حالیکه زنبور معمولی عقیم است. زنبور عسل در طول عمر خود از شهد گل تغذیه می نماید در حالیکه ملکه از ژله رویال تغذیه می شود این ماده مغذی فقط برای زنبورها مفید نیست بلکه برای انسان نیز یک منبع غذائی و داروئی عالی است.

A Honey Bee inspects a royal cell filled with royal jelly. Royal jelly is essential for the development of a colony. This secretion mixed with predigested pollen is produced by the pharyngeal glands of young nursing bees and allows bee larvae to grow rapidly.

ژله رویال یک منبع غذائی بی نظیر

ژله رویال یک منبع غنی پروتئین است که شامل هر ۸ نوع اسید آمینه مورد نیاز بدن، اسیدهای چرب مهم، قند، ترکیبات فسفر دار، استیل کولین(C7H12NO3) است. استیل کولین جهت انتقال پیام عصبی از سلولی به سلول دیگر مورد نیاز است و کمبود آن در بدن باعث بیماری آلزایمر می شود.ژله رویال باعث بالا رفتن سطح ایمنی بدن می شود. ژله رویال دارای ویتامین های A,C,D,E  است. به خصوص از لحاظ ویتامین های گروه B بسیار غنی بوده و به همین دلیل جهت کاهش استرس و سلامت سیستم اعصاب و گوارش مفید است.

ژله رویال راز جوانی

از گذشته ژله رویال را به دلیل غنی بودن از ویتامین های خانواده B به عنوان راز جوانی (معکوس کننده روند افزایش سن) و عامل زیبایی پوست می شناختند.
پژوهشگران وال هالای نیویورک در تحقیقاتی که بر روی خوکچه های هندی انجام دادند؛ دریافتند ترکیبات ژله رویال باعث تحریک غدد جنسی و تنظیم سیستم تولید مثل در هر دو جنس مذکر و مونث می شود و به عنوان یک هورمون طبیعی کار می کند.

تحقیـقات بر روی خوکچه ها و جوجه ها نشان داده ژله رویال در رژیم غذائی باعث رشد سریعتر، عمر طولانی تر، توانائی جنسی بیشتر آنها شده است.

ژله رویال دارای ژلاتین می باشد که پیش ماده کلاژن است که یک ماده ضد پیری بوده که پوست را صاف و جوان می کند. به همین دلیل ژله رویال تاثیر فوق العاده ای بر روی جوانسازی پوست دارد واستفاده آن به صورت ماسک پیشنهاد می شود. به همین دلیل است که بسیاری از کرم های امروزی حاوی ژله رویال می باشند.

css.php
×